NextGEN Gallery - en to sv_SE translation catalogue (660 entries)

en: NextGEN Gallery %s is incompatible with this version of NextGEN Pro. Please update NextGEN Pro to version %s or higher to restore NextGEN Gallery functionality.
sv_SE: NextGEN Gallery %s är oförenlig med den här versionen av NextGEN Pro. Uppdatera NextGEN Pro till version %s eller högre för att återställa NextGEN Gallerys funktionalitet.

en: Every %d seconds
sv_SE: Var %d:e sekund

en: Gallery: %s
sv_SE: Galleri: %s

en: Missing parameters
sv_SE: Saknade parametrar

en: Displayed gallery does not exist
sv_SE: Visat galleri existerar inte

en: Invalid request
sv_SE: Ogiltig begäran

en: NextGEN Gallery - Attach To Post
sv_SE: NextGEN Gallery - Bifoga till inlägg

en: Display Galleries
sv_SE: Visa gallerier

en: Add Gallery / Images
sv_SE: Lägg till Galleri / Bilder

en: Manage Galleries | Manage Galleries
sv_SE[0]: Hantera Galleri
sv_SE[1]: Hantera Gallerier

en: Manage Albums | Manage Albums
sv_SE[0]: Hantera Album
sv_SE[1]: Hantera Album

en: Manage Tags
sv_SE: Hantera Etiketter

en: What would you like to display?
sv_SE: Vad vill du visa?

en: Select a display type
sv_SE: Välj en visningstyp

en: Customize the display settings
sv_SE: Anpassa inställningarna för visning

en: No display type selected
sv_SE: Ingen vald visningstyp

en: Sort or Exclude Images
sv_SE: Sortera eller uteslut bilder

en: Invalid Displayed Gallery
sv_SE: Ogiltigt visat galleri

en: Attach NextGEN Gallery to Post
sv_SE: Bifoga NextGEN Gallery till inlägg

en: Save
sv_SE: Spara

en: Sources
sv_SE: Källor

en: (optional)
sv_SE: (valfritt)

en: Sets an SEO-friendly name to this gallery for URLs. Currently only in use by the Pro Lightbox.
sv_SE: Ställer in ett SEO-vänligt namn på detta galleri för URL:er. Används för närvarande bara av Pro Lightbox.

en: Slug
sv_SE: Permalänk-smula

en: No entities to display for this source.
sv_SE: Inga objekt att visa för den här källan.

en: Select a gallery
sv_SE: Välj ett galleri

en: Galleries
sv_SE: Gallerier

en: Albums
sv_SE: Album

en: Code
sv_SE: Kod

en: Stylesheet URL
sv_SE: URL till CSS-mall

en: Javascript URL
sv_SE: URL till Javascript

en: None
sv_SE: Ingen

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Resize
sv_SE: Ändra storlek

en: Play
sv_SE: Spela upp

en: Pause
sv_SE: Pausa

en: Close (esc)
sv_SE: Stäng (esc)

en: Pause slideshow (spacebar)
sv_SE: Pausa bildspel (mellanslag)

en: Click to cancel
sv_SE: Klicka för att avbryta

en: Click to bring to front
sv_SE: Klicka för att ta fram

en: Expand to actual size (f)
sv_SE: Expandera till faktisk storlek (f)

en: Powered by Highslide JS
sv_SE: Drivs av Highslide JS

en: Play slideshow (spacebar)
sv_SE: Spela upp bildspel (mellanslag)

en: Previous (arrow left)
sv_SE: Föregående (vänsterpil)

en: Next (arrow right)
sv_SE: Nästa (högerpil)

en: Image %1 of %2
sv_SE: Bild %1 av %2

en: Go to the Highslide JS homepage
sv_SE: Gå till Highslide JS:s hemsida

en: Click to close image, click and drag to move. Use arrow keys for next and previous.
sv_SE: Klicka för att stänga bilden, klicka och dra för att flytta. Använd piltangenterna för nästa och föregående.

en: Fancybox
sv_SE: FancyBox

en: L O A D I N G
sv_SE: L A D D A R

en: Click to Close
sv_SE: Klicka för att stänga

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: Fit to Screen
sv_SE: Anpassa till skärm

en: Image
sv_SE: Bild

en: of
sv_SE: av

en: Next &gt;
sv_SE: Nästa &gt;

en: &lt; Prev
sv_SE: &lt; Föregående

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
sv_SE: Den här funktionen kräver iframe. Du har avaktiverat iframe eller så stöds de inte av din webbläsare.

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Import Folder
sv_SE: Importera mapp

en: No gallery name specified
sv_SE: Gallerinamn saknas

en: Failed to extract images from ZIP
sv_SE: Det gick inte att extrahera bilder från ZIP

en: Image generation failed
sv_SE: Bildgenerering misslyckades

en: An unexpected error occured.
sv_SE: Ett oväntat fel uppstod.

en: No permissions to upload images. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
sv_SE: Behörighet saknas för att ladda upp bilder. Försök att uppdatera sidan eller se till att ditt användarkonto har tillräckliga roller/behörigheter.

en: Directory does not exist.
sv_SE: Katalogen finns inte.

en: No directory specified.
sv_SE: Ingen katalog vald.

en: No permissions to browse folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
sv_SE: Behörighet saknas för att bläddra i mappar. Försök att uppdatera sidan eller se till att ditt användarkonto har tillräckliga roller/behörigheter.

en: No folder specified
sv_SE: Ingen mapp vald

en: No permissions to import folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
sv_SE: Behörighet saknas för att importera mappar. Försök att uppdatera sidan eller se till att ditt användarkonto har tillräckliga roller/behörigheter.

en: Upload Images
sv_SE: Ladda upp bilder

en: Select a folder to import. The folder name will be used as the title of the gallery.
sv_SE: Välj en mapp du vill importera. Mappnamnet kommer att användas som titel på galleriet.

en: Keep images in original location.
sv_SE: Förvara bilderna på sina ursprungliga platser.

en: Caution: If you keep images in the original folder and later delete the gallery, the images in that folder might be deleted depending on your settings.
sv_SE: Varning: Om du förvarar bilderna i originalmappen och senare tar bort galleriet, kan bilderna i den mappen raderas (väljs i inställningarna).

en: Importing gallery
sv_SE: Importerar galleri

en: In Progress...
sv_SE: Pågår...

en: Done! Successfully imported %s images
sv_SE: Klart! Importerade %s bilder

en: Gallery | Galleries
sv_SE[0]: Galleri
sv_SE[1]: Gallerier

en: Create a new gallery
sv_SE: Skapa ett nytt galleri

en: Your browser doesn't have Flash, Silverlight, HTML5, or HTML4 support.
sv_SE: Din webbläsare saknar stöd för Flash, Silverlight, HTML5, eller HTML4.

en: Drag image and ZIP files here or click <strong>Add Files</strong>
sv_SE: Släpp bild- och zip-filer här eller klicka på <strong>Lägg till filer</strong>

en: %s images were uploaded successfully
sv_SE: %s bilder laddades upp

en: 1 image was uploaded successfully
sv_SE: 1 bild laddades upp

en: 0 images were uploaded
sv_SE: 0 bilder laddades upp

en: Upload complete
sv_SE: Uppladdning klar

en: An unexpected error occured. This is most likely due to a server misconfiguration. Check your PHP error log or ask your hosting provider for assistance.
sv_SE: Ett oväntat fel uppstod. Detta är troligast på grund av en felaktig konfiguration av servern. Kontrollera din PHP-fellogg eller be ditt webbhotell om hjälp.

en: Not a valid notice name
sv_SE: Inte ett giltigt meddelandenamn

en: Enable AJAX pagination
sv_SE: Aktivera AJAX-sidbrytning

en: Override thumbnail settings
sv_SE: Anpassade miniatyrer

en: This does not affect existing thumbnails; overriding the thumbnail settings will create an additional set of thumbnails. To change the size of existing thumbnails please visit 'Manage Galleries' and choose 'Create new thumbnails' for all images in the gallery.
sv_SE: Detta påverkar inte befintliga miniatyrer. Anpassade miniatyrer kommer att skapas i en egen uppsättning. Om du vill ändra storlek på befintliga miniatyrer, gå till "Hantera Gallerier" och välj "Skapa nya miniatyrer" för alla bilder i galleriet.

en: Thumbnail dimensions
sv_SE: Dimensioner för miniatyr

en: Thumbnail crop
sv_SE: Miniatyr-beskärning

en: Override image settings
sv_SE: Anpassade bilder

en: Overriding the image settings will create an additional set of images
sv_SE: Anpassade bilder kommer att skapas i en egen uppsättning

en: Image quality
sv_SE: Bildkvalitet

en: Image crop
sv_SE: Bildbeskärning

en: Image watermark
sv_SE: Bild-vattenstämpel

en: Gallery width
sv_SE: Galleri-bredd

en: An empty or 0 setting will make the gallery full width
sv_SE: Lämna tomt eller ge värdet 0 för att ge galleriet fullbredd

en: Pixels
sv_SE: Pixlar

en: Percent
sv_SE: Procent

en: First Image
sv_SE: Första bilden

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Default
sv_SE: Förvalt

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: Current Color
sv_SE: Nuvarande färg

en: Saved successfully
sv_SE: Sparades

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: NextGEN Basic Compact Album
sv_SE: NextGEN Basic - Kompakt Album

en: NextGEN Basic Extended Album
sv_SE: NextGEN Basic - Expanderat Album

en: Display galleries as
sv_SE: Visa gallerier som

en: How would you like galleries to be displayed?
sv_SE: Vilken visningstyp vill du använda för gallerier?

en: Galleries per page
sv_SE: Gallerier per sida

en: Items per page
sv_SE: Objekt per sida

en: Maximum number of galleries or sub-albums to appear on a single page
sv_SE: Maximalt antal gallerier eller album som ska visas på samma sida. Ange 0 för att visa alla.

en: Photos
sv_SE: Foton

en: Interval
sv_SE: Intervall

en: # of seconds
sv_SE: antal sekunder

en: Maximum dimensions
sv_SE: Maximala dimensioner

en: Certain themes may allow images to flow over their container if this setting is too large
sv_SE: Vissa teman kan tillåta bilder att flöda utanför sin behållare om denna inställning är för stor

en: Show thumbnail link
sv_SE: Visa miniatyrsideslänk

en: Thumbnail link text
sv_SE: Miniatyrsideslänkens text

en: Images per page
sv_SE: Bilder per sida

en: 0 will display all images at once
sv_SE: Ange 0 för visa alla bilder på en sida

en: Number of columns to display
sv_SE: Antal kolumner för visning

en: # of columns
sv_SE: antal kolumner

en: Add Hidden Images
sv_SE: Lägg till dolda bilder

en: If pagination is used this option will show all images in the modal window (Thickbox, Lightbox etc.) This increases page load.
sv_SE: Om sidbrytning används, kommer detta alternativ att visa alla bilder som finns i det modala fönstret (Thickbox, Lightbox etc.) Detta ökar sidans tyngd.

en: Use imagebrowser effect
sv_SE: Koppla till bildbläddring

en: When active each image in the gallery will link to an imagebrowser display and lightbox effects will not be applied.
sv_SE: Varje bild i galleriet länkas till bildbläddring utan Lightbox-effekter.

en: Browse images without reloading the page.
sv_SE: Bläddra bland bilder utan att ladda om sidan.

en: Show slideshow link
sv_SE: Visa bildspelslänk

en: Slideshow link text
sv_SE: Bildspelslänkens text

en: NextGEN Basic Thumbnails
sv_SE: NextGEN Basic - Miniatyrer

en: NextGEN Basic Slideshow
sv_SE: NextGEN Basic - Bildspel

en: Flash slideshow support has been removed from NextGEN Gallery. Please see <a href='%s'>this blog post</a> for more information.
sv_SE: Stöd för Flash-bildspel har tagits bort från NextGEN Gallery. Se <a href='%s'>detta blogginlägg</a> för mer information.

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Height
sv_SE: Höjd

en: NextGEN Basic ImageBrowser
sv_SE: NextGEN Basic - Bildbläddring

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Picture
sv_SE: Bild

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link target
sv_SE: Länkmål

en: Self
sv_SE: Samma ram

en: Blank
sv_SE: Nytt fönster

en: Parent
sv_SE: Omgivande ram

en: Top
sv_SE: Samma fönster

en: Display watermark
sv_SE: Visa vattenstämpel

en: Display reflection
sv_SE: Visa reflektion

en: Crop thumbnail
sv_SE: Beskär miniatyr

en: Float
sv_SE: Flytande

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Right
sv_SE: Höger

en: NextGEN Basic SinglePic
sv_SE: NextGEN Basic - Enkelbild

en: Maximum number of tags
sv_SE: Maximalt antal etiketter

en: Display type
sv_SE: Visningstyp

en: The display type that the tagcloud will point its results to
sv_SE: Den visningstyp som etikettmolnet länkar resultaten till

en: Images tagged &quot;%s&quot;
sv_SE: Bilder etiketterade "%s"

en: NextGEN Basic TagCloud
sv_SE: NextGEN Basic - Etikettmoln

en: Template
sv_SE: Mall

en: Use a legacy template when rendering (not recommended).
sv_SE: Använd en mall vid rendering (historiskt, rekommenderas inte).

en: No template selected
sv_SE: Ingen mall vald

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
sv_SE: Tyvärr har du använt ditt tilldelade utrymme. Ta bort några filer för att ladda upp flera filer.

en: Could not calculate resized image dimensions
sv_SE: Kunde inte beräkna den ändrade bildens dimensioner

en:  sec
sv_SE: sek

en: Aperture
sv_SE: Bländare

en: Credit
sv_SE: Erkännande

en: Camera
sv_SE: Kamera

en: Caption
sv_SE: Bildtext

en: Date/Time
sv_SE: Datum/tid

en: Focal length
sv_SE: Brännvidd

en: Shutter speed
sv_SE: Slutartid

en: Title
sv_SE: Titel

en: Author
sv_SE: Upphovsman

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Make
sv_SE: Fabrikat

en: Edit Status
sv_SE: Ändra status

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Keywords
sv_SE: Nyckelord

en: Date Created
sv_SE: Datum skapad

en: Time Created
sv_SE: Tid skapad

en: Author Position
sv_SE: Upphovsmans befattning

en: City
sv_SE: Ort

en: Location
sv_SE: Plats

en: Province/State
sv_SE: Region/Stat

en: Country code
sv_SE: Landskod

en: Country
sv_SE: Land

en: Headline
sv_SE: Rubrik

en: Source
sv_SE: Källa

en: Copyright Notice
sv_SE: Copyrightmeddelande

en: Contact
sv_SE: Kontakt

en: Last modified
sv_SE: Senast ändrad

en: Image Width
sv_SE: Bildbredd

en: Image Height
sv_SE: Bildhöjd

en: Flash
sv_SE: Fotoblixt

en: Invalid image file. Acceptable formats: JPG, GIF, and PNG.
sv_SE: Ogiltig bildfil. Giltiga format: JPG, GIF och PNG.

en: Unable to create directory %s.
sv_SE: Kunde inte skapa katalog%s.

en: Unable to write to directory %s. Is this directory writable by the server?
sv_SE: Kunde inte skapa katalogen %s. Har servern skrivrättigheter på katalogen?

en: Failed to copy database row for picture %s
sv_SE: Det gick inte att kopiera databasrad för bilden %s

en: Failed to get image path for %s
sv_SE: Kunde inte hitta sökväg till bild %s

en: Failed to copy image %1$s to %2$s
sv_SE: Det gick inte att kopiera bilden %1$s till %2$s

en: Copied %1$s picture(s) to gallery %2$s .
sv_SE: Kopierade %1$s bild(er) till galleri %2$s.

en: Could not find image
sv_SE: Kunde inte hitta bild

en:  is not writeable
sv_SE: är inte skrivbar

en: Backup file does not exist
sv_SE: Återställningsfil saknas

en: Could not restore original image
sv_SE: Kunde inte återställa ursprungliga bilden

en: Gallery Settings
sv_SE: Galleri-inställningar

en: Source not compatible with selected display type
sv_SE: Källan är inte förenlig med vald visningstyp

en: We cannot display this gallery
sv_SE: Vi kan inte visa detta galleri

en: Random Images
sv_SE: Slumpblandade bilder

en: Recent Images
sv_SE: Senaste bilder

en: NextGEN Gallery & Album Settings
sv_SE: NextGEN Gallery & Album inställningar

en: link text
sv_SE: länktext

en: Image Options
sv_SE: Bildalternativ

en: Image ID
sv_SE: Bild-id

en: Filename
sv_SE: Filnamn

en: Alt/Title Text
sv_SE: Alt/Title

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Gallery path does not exist and could not be created
sv_SE: Galleriets sökväg saknas och kunde inte skapas

en: Where would you like galleries stored?
sv_SE: Var ska gallerier sparas?

en: Where galleries and their images are stored
sv_SE: Sökväg för att spara gallerier

en: Delete Image Files?
sv_SE: Radera bilder från borttagna gallerier?

en: When enabled, image files will be removed after a Gallery has been deleted
sv_SE: När ett galleri tas bort, kommer även dess bildfiler tas bort

en: Show Related Images on Posts?
sv_SE: Visa relaterade bilder i inlägg?

en: When enabled, related images will be appended to each post by matching the posts tags/categories to image tags
sv_SE: Bilder kommer bifogas varje inlägg med etiketter eller kategorier som matchar bildens etiketter

en: (Show Customization Settings)
sv_SE: (Visa anpassade inställningar)

en: (Hide Customization Settings)
sv_SE: (Dölj anpassade inställningar)

en: How should related images be match?
sv_SE: Hur ska relaterade bilder matchas?

en: Maximum # of related images to display
sv_SE: Maximalt antal relaterade bilder att visa

en: Heading for related images
sv_SE: Rubrik för relaterade bilder

en: What's the default sorting method?
sv_SE: Vilken sortering ska vara förvald?

en: Sort in what direction?
sv_SE: Sorteringsordning?

en: Automatically resize images after upload
sv_SE: Ändra storlek på uppladdade bilder automatiskt

en: It is recommended that your images be resized to be web friendly
sv_SE: Det är rekommenderat att bilder ändras till webblämplig storlek

en: What should images be resized to?
sv_SE: Vad ska bildstorleken ändras till?

en: After images are uploaded, they will be resized to the above dimensions and quality
sv_SE: När bilder laddas upp, kommer de ändras till ovanstående dimensioner och kvalitet

en: Width:
sv_SE: Bredd:

en: Height:
sv_SE: Höjd:

en: Quality:
sv_SE: Kvalitet:

en: Backup the original images?
sv_SE: Säkerhetskopiera originalbilderna?

en: Lightbox Effects
sv_SE: Lightbox-effekter

en: What effect would you like to use?
sv_SE: Vilken effekt vill du använda?

en: Miscellaneous
sv_SE: Övrigt

en: Add MediaRSS link?
sv_SE: MediaRSS-länk?

en: When enabled, adds a MediaRSS link to your header. Third-party web services can use this to publish your galleries
sv_SE: Vid aktivering, läggs en MediaRSS-länk i din header. Tredjepart-webbtjänster kan använda detta för att publicera dina gallerier

en: Display galleries in feeds
sv_SE: Visa gallerier i flöden

en: NextGEN hides its gallery displays in feeds other than MediaRSS. This enables image galleries in feeds.
sv_SE: NextGEN döljer sin gallerivisning i alla flöden utom MediaRSS. Detta aktiverar bildgallerier i flöden.

en: Clear image cache
sv_SE: Rensa bild-cache

en: Completely clear the NextGEN cache of all image modifications?
    
    Choose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.
sv_SE: Rensa alla bildändringar i NextGEN-cachen?
    
    Välj [Avbryt] för att avbryta, [OK] för att fortsätta.

en: Permalink slug
sv_SE: Permalänk-smula

en: Maximum image count
sv_SE: Maximalt bildantal

en: This is the maximum limit of images that NextGEN will restrict itself to querying
sv_SE: Detta är den maximala antalet bilder som NextGEN kommer att söka efter

en: Note: This limit will not apply to slideshow widgets or random galleries if/when those galleries specify their own image limits
sv_SE: Obs: Denna gräns gäller inte bildspel eller slumpblandade gallerier om dessa gallerier har egna gräns-inställningar

en: Other Options
sv_SE: Andra alternativ

en: Reset Options
sv_SE: Återställ alternativ

en: Reset all options to default settings
sv_SE: Återställ alla alternativ till förvalda inställningar

en: Replace all existing options and gallery options with their default settings
sv_SE: Ersätt alla befintliga alternativ och galleri-alternativ med förvalda inställningar

en: Reset settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Reset all options to default settings?
    
    Choose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.
sv_SE: Återställ alla alternativ till förvalda inställningar?
    
    Välj [Avbryt] för att avbryta, [OK] för att fortsätta.

en: Roles & Capabilities
sv_SE: Roller och befogenheter

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: Enable custom CSS
sv_SE: Aktivera anpassad CSS

en: What stylesheet would you like to use?
sv_SE: Vilken stilmall vill du använda?

en: (Show Customization Options)
sv_SE: (Visa anpassade alternativ)

en: (Hide Customization Options)
sv_SE: (Dölj anpassade alternativ)

en: File Content:
sv_SE: Filinnehåll:

en: Changes you make to the contents will be saved to
sv_SE: Dina innehållsändringar kommer att sparas till

en: You could edit this file if it were writable
sv_SE: Du kunde redigera den här filen om den var skrivbar

en: Thumbnail Options
sv_SE: Miniatyr-alternativ

en: Default thumbnail dimensions:
sv_SE: Förvald miniatyrstorlek

en: When generating thumbnails, what image dimensions do you desire?
sv_SE: Dimensioner för genererade miniatyrer

en: Set fix dimension?
sv_SE: Ställ in fast storlek?

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails?
sv_SE: Ignorera proportionerna. (inga porträttorienterade miniatyrer)

en: Adjust Thumbnail Quality?
sv_SE: Justera miniatyrens kvalitet?

en: When generating thumbnails, what image quality do you desire?
sv_SE: Vilken bildkvalitet vill du använda, när miniatyrer genereras?

en: Size List
sv_SE: Storlekslista

en: List of default sizes used for thumbnails and images
sv_SE: Lista över förvalda storlekar som används för miniatyrer och bilder

en: Watermarks
sv_SE: Vattenstämplar

en: Using an Image
sv_SE: Använd en bild

en: Using Text
sv_SE: Använd text

en: An absolute or relative (to the site document root) file system path
sv_SE: En filsökväg (antingen absolut eller relativt dokumentroten)

en: An absolute or relative (to the site document root) file system path or an HTTP url
sv_SE: En filsökväg (antingen absolut eller relativt dokumentroten), eller en http-url

en: Image URL:
sv_SE: Bild-URL:

en: Font Family:
sv_SE: Teckensnitt:

en: Font Size:
sv_SE: Teckenstorlek:

en: Font Color:
sv_SE: Teckenfärg:

en: Opacity:
sv_SE: Ogenomskinlighet:

en: Please note: You can only activate the watermark under Manage Gallery. This action cannot be undone.
sv_SE: Observera: Vattenstämpeln kan bara aktiveras under "Hantera Galleri". Denna åtgärd kan inte ångras.

en: How will you generate a watermark?
sv_SE: Hur ska du vattenstämpeln genereras?

en: Offset:
sv_SE: Förskjutning:

en: Preview of saved settings:
sv_SE: Förhandsgranska sparade inställningar:

en: Refresh preview image
sv_SE: Uppdatera förhandsvisningsbild

en: What must the lightbox be applied to?
sv_SE: Vad ska effekten tillämpas på?

en: Only apply to NextGEN images
sv_SE: Tillämpa endast på NextGEN-bilder

en: Only apply to NextGEN and WordPress images
sv_SE: Tillämpa endast på NextGEN- och WordPress-bilder

en: Try to apply to all images
sv_SE: Tillämpa på alla bilder, om det går

en: Try to apply to all images that link to image files
sv_SE: Tillämpa på alla länkade bilder, om det går

en: Place any custom stylesheets in <strong>wp-content/ngg_styles</strong>
sv_SE: Spara anpassade stilmallar i <strong>wp-content/ngg_styles</strong>

en: All stylesheets must contain a <a href='#' onclick='%s'>file header</a>
sv_SE: Alla stilmallar måste innehålla ett <a href='#' onclick='%s'>filhuvud</a>

en: Related Images
sv_SE: Relaterade bilder

en: [Show slideshow]
sv_SE: [Visa bildspel]

en: [Show thumbnails]
sv_SE: [Visa miniatyrer]

en: Sorry, you must be able to manage galleries
sv_SE: Tyvärr måste du kunna hantera gallerier

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Network settings
sv_SE: Nätverksinställningar

en: You do not have the correct permission
sv_SE: Du har inte rätt behörighet

en: Unexpected Error
sv_SE: Oväntat fel

en: A failure occurred
sv_SE: Ett fel inträffade

en: <a href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery/" target="_blank">Introduction</a>
sv_SE: <a href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery/" target="_blank">Introduktion</a>

en: <a href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery//languages" target="_blank">Languages</a>
sv_SE: <a href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery//languages" target="_blank">Språk</a>

en: Get help with NextGEN Gallery
sv_SE: Få hjälp med NextGEN Gallery

en: More Help & Info
sv_SE: Mer hjälp & information

en: <a href="http://wordpress.org/tags/nextgen-gallery?forum_id=10" target="_blank">Support Forums</a>
sv_SE: <a href="http://wordpress.org/tags/nextgen-gallery?forum_id=10" target="_blank">Supportforum</a>

en: FAQ
sv_SE: Frågor och svar

en: Feature request
sv_SE: Begäran om funktion

en: Get your language pack
sv_SE: Hämta ditt språkpaket

en: Contribute development
sv_SE: Bidra med utvecklingsarbete

en: Download latest version
sv_SE: Ladda ner senaste versionen

en: Could create image with %s x %s pixel
sv_SE: Kunde skapa bild med %s x %s pxl

en: Cheatin&#8217; uh?
sv_SE: Fuskar du?

en: Update Successfully
sv_SE: Uppdatering klar

en: Album deleted
sv_SE: Album borttaget

en: Edit Album
sv_SE: Redigera album

en: Select album
sv_SE: Välj album

en: No album selected
sv_SE: Inget album valt

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Edit album
sv_SE: Redigera album

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Add new album
sv_SE: Lägg till nytt album

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Show / hide used galleries
sv_SE: Visa/dölj gallerier som används

en: [Show all]
sv_SE: Visa allt

en: Maximize the widget content
sv_SE: Maximera widget-innehållen

en: [Maximize]
sv_SE: [Maximera]

en: Minimize the widget content
sv_SE: Minimera widget-innehållen

en: [Minimize]
sv_SE: [Minimera]

en: After you create and select a album, you can drag and drop a gallery or another album into your new album below
sv_SE: När du skapar eller väljer ett album, kan du lägga till gallerier eller andra album genom att dra och släppa dem nedan

en: Select gallery
sv_SE: Välj galleri

en: Album ID
sv_SE: Album-id

en: No album selected!
sv_SE: Inget album valt!

en: Album name:
sv_SE: Album - namn:

en: Album description:
sv_SE: Album - beskrivning:

en: Select a preview image:
sv_SE: Välj en förhandsvisningsbild:

en: Page Link to
sv_SE: Sidlänk till

en: There are no pages to link to
sv_SE: Det finns inga sidor att länka till

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Name
sv_SE: Namn

en: Page
sv_SE: Sida

en: Select with the mouse the area for the new thumbnail
sv_SE: Välj med musen, ytan för den nya miniatyren

en: Thumbnail updated
sv_SE: Miniatyr uppdaterad

en: Error updating thumbnail
sv_SE: Fel vid uppdatering av miniatyr

en: Select the area for the thumbnail from the picture on the left.
sv_SE: Välj yta för miniatyr, från bilden till vänster.

en: No valid gallery name!
sv_SE: Inget giltigt gallerinamn!

en: Directory
sv_SE: Katalog

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
sv_SE: fanns inte. Skapa först galleriets huvudmapp

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
sv_SE: Kolla denna länk, om du inte vet hur du anger behörigheten:

en: Unable to create directory
sv_SE: Kunde inte skapa katalog

en: is not writeable !
sv_SE: är inte skrivbar!

en: The server setting Safe-Mode is on !
sv_SE: Serverinställningen Safe-Mode är på!

en: If you have problems, please create directory
sv_SE: Om du har problem, vänligen skapa katalog

en: and the thumbnails directory
sv_SE: och katalogen med miniatyrer

en: with permission 777 manually !
sv_SE: med rättigheterna 777 manuellt!

en: Gallery ID %1$s successfully created. You can show this gallery in your post or page with the shortcode %2$s.<br/>
sv_SE: Galleri-id %1$s har skapats. Du kan visa detta galleri i ditt inlägg eller sida med snabbkoden %2$s.<br>

en: Edit gallery
sv_SE: Redigera galleri

en: Error while creating thumbnail.
sv_SE: Fel uppstod vid skapande av miniatyr.

en: Error while resizing image.
sv_SE: Fel uppstod vid ändring av bildens storlek.

en: Error while rotating image.
sv_SE: Fel uppstod vid rotation av bilden.

en: Error while applying watermark to image.
sv_SE: Fel uppstod vid tillämpning av vattenstämpel på bilden.

en: Object didn't contain correct data
sv_SE: Objektet innehöll inte rätt data

en: File do not exists
sv_SE: Filen saknas

en: Couldn't restore original image
sv_SE: Kunde inte återställa ursprungliga bilden

en: (Error : Couldn't not update data base)
sv_SE: (Fel: Kunde inte uppdatera databas)

en: (Error : Couldn't not update meta data)
sv_SE: (Fel: Kunde inte uppdatera meta-data)

en: (Error : Couldn't not find image)
sv_SE: (Fel: Kunde inte hitta bilden)

en: Directory <strong>%s</strong> doesn&#96;t exist!
sv_SE: Katalogen <strong>%s</strong> finns inte!

en: Directory <strong>%s</strong> contains no pictures
sv_SE: Katalogen <strong>%s</strong> innehåller inga bilder

en: Database error. Could not add gallery!
sv_SE: Databasfel. Kunde inte lägga till galleriet!

en: Gallery <strong>%s</strong> successfully created! | Galleries <strong>%s</strong> successfully created!
sv_SE[0]: Galleri <strong>%s</strong> har skapats!
sv_SE[1]: Gallerierna <strong>%s</strong> har skapats!

en: Create new thumbnails
sv_SE: Skapa nya miniatyrer

en: One picture successfully added | %s pictures successfully added
sv_SE[0]: En bild har lagts till
sv_SE[1]: %s bilder har lagts till

en: Sorry, NextGEN Gallery works only with a role called administrator
sv_SE: Tyvärr, NextGEN Gallery kan bara hanteras av användare med rollen administratör

en: NextGEN Gallery : Tables could not created, please check your database settings
sv_SE: NextGEN Gallery: Tabeller kunde inte skapas, kontrollera databasinställningarna

en: No images selected
sv_SE: Inga bilder valda

en: Resize images
sv_SE: Ändra storlek på bilder

en: You are about to start the bulk edit for %s galleries 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
sv_SE: Du håller på att starta gruppändring av %s gallerier
    
    'Avbryt' för att avbryta, 'OK' för att fortsätta.

en: Add new gallery
sv_SE: Lägg till nytt galleri

en: Search Images
sv_SE: Sök bilder

en: Bulk actions
sv_SE: Gruppåtgärder

en: Set watermark
sv_SE: Ställ in vattenstämpel

en: Import metadata
sv_SE: Importera metadata

en: Recover from backup
sv_SE: Återställ från säkerhetskopia

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: No entries found
sv_SE: Inga träffar

en: New Gallery
sv_SE: Nytt galleri

en: Create a new , empty gallery below the folder
sv_SE: Skapa ett nytt, tomt galleri under mappen

en: Allowed characters for file and folder names are
sv_SE: Tillåtna tecken för fil- och mappnamn är

en: Resize Images to
sv_SE: Ändra storlek på bilder till

en: Width x height (in pixel). NextGEN Gallery will keep ratio size
sv_SE: Bredd x höjd (i pixlar). NextGEN Gallery kommer att behålla proportionerna

en: Width x height (in pixel)
sv_SE: Bredd x höjd (i pixlar)

en: Set fix dimension
sv_SE: Ställ in fast dimension

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
sv_SE: Ignorera proportionerna (inga porträttorienterade miniatyrer)

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Page ID
sv_SE: Sid-id

en: Gallery not found.
sv_SE: Galleri hittades inte.

en: Sorry, you have no access here
sv_SE: Tyvärr, har du inte åtkomst här

en: Copy image to...
sv_SE: Kopiera bild till...

en: Move image to...
sv_SE: Flytta bild till...

en: Add new tags
sv_SE: Lägg till etiketter

en: Delete tags
sv_SE: Ta bort etiketter

en: Overwrite
sv_SE: Skriv över

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
sv_SE: Du håller på att starta gruppändring av %s bilder
    
    'Avbryt' för att avbryta, 'OK' för att fortsätta.

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Sökresultat för "%s"

en: Click to toggle
sv_SE: Klicka för att växla

en: Gallery settings
sv_SE: Galleri-inställningar

en: Click here for more settings
sv_SE: Klicka här för fler inställningar

en: Scan Folder for new images
sv_SE: Skanna mapp efter nya bilder

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Delete images
sv_SE: Ta bort bilder

en: Rotate images clockwise
sv_SE: Rotera bilder medurs

en: Rotate images counter-clockwise
sv_SE: Rotera bilder moturs

en: Copy to...
sv_SE: Kopiera till...

en: Move to...
sv_SE: Flytta till...

en: Add tags
sv_SE: Lägg till etiketter...

en: Overwrite tags
sv_SE: Skriv över etiketter

en: Sort gallery
sv_SE: Sortera galleri

en: Enter the tags
sv_SE: Ange etiketterna

en: Select the destination gallery:
sv_SE: Välj mål-galleri:

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

en: Alt &amp; Title Text
sv_SE: Alt och Title-text

en: Tags (comma separated list)
sv_SE: Etiketter (kommaseparerade)

en: Sort order changed
sv_SE: Sorteringsordningen ändrad

en: Sort Gallery
sv_SE: Sortera galleri

en: Update Sort Order
sv_SE: Uppdatera sorteringsordning

en: Back to gallery
sv_SE: Tillbaka till galleri

en: Presort
sv_SE: Försortera

en: Unsorted
sv_SE: Osorterade

en: Alt/Title text
sv_SE: Alt/Title

en: deleted successfully
sv_SE: har tagits bort

en: Operation successful. Please clear your browser cache.
sv_SE: Åtgärden lyckades. Var vänlig och rensa webbläsarens cacheminne.

en: Alt & Title Text / Description
sv_SE: Alt- & Title-text / Beskrivning

en: Exclude ?
sv_SE: Utesluta?

en: View
sv_SE: Visa

en: Show meta data
sv_SE: Visa metadata

en: Customize thumbnail
sv_SE: Anpassa miniatyr

en: Edit thumb
sv_SE: Redigera miniatyr

en: Rotate
sv_SE: Rotera

en: Publish this image
sv_SE: Publicera den här bilden

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: Recover image from backup
sv_SE: Återställ bilden från säkerhetskopia

en: Recover
sv_SE: Återställ

en: Delete image
sv_SE: Ta bort bild

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: Description:
sv_SE: Beskrivning:

en: Gallery path:
sv_SE: Galleri-sökväg:

en: Link to page:
sv_SE: Länk till sida:

en: Albums will link this gallery to the selected page
sv_SE: Album kommer att länka detta galleri till den valda sidan

en: Preview image:
sv_SE: Förhandsvisa bild:

en: Create new page:
sv_SE: Skapa ny sida:

en: Gallery deleted successfully
sv_SE: Galleri har tagits bort

en: Rotate images
sv_SE: Rotera bilder

en: Pictures deleted successfully
sv_SE: Bilder har tagits bort

en: Tags changed
sv_SE: Etiketter ändrade

en: Update successful
sv_SE: Uppdatering klar

en: New gallery page ID
sv_SE: ID för ny gallerisida

en: created
sv_SE: skapad

en: Published a new post
sv_SE: Publicerade ett nytt inlägg

en: 1 item | %s items
sv_SE[0]: 1 objekt
sv_SE[1]: %s objekt

en: Go to the first page
sv_SE: Gå till första sidan

en: Go to the previous page
sv_SE: Gå till föregående sida

en: Current page
sv_SE: Aktuell sida

en: Go to the next page
sv_SE: Gå till nästa sida

en: Go to the last page
sv_SE: Gå till sista sidan

en: No gallery
sv_SE: Inget galleri

en: Select &#187;
sv_SE: Välj»

en: Show
sv_SE: Visa

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Image ID:
sv_SE: Bild-id

en: Alignment
sv_SE: Justering

en: Center
sv_SE: Centrera

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Full size
sv_SE: Full storlek

en: Use as featured image
sv_SE: Använd som utvald bild

en: Insert into Post
sv_SE: Infoga i inlägg

en: Save all changes
sv_SE: Spara alla ändringar

en: NextGEN Gallery Overview
sv_SE: NextGEN Gallery - Översikt

en: Welcome to NextGEN Gallery !
sv_SE: Välkommen till NextGEN Gallery!

en: Do you like this Plugin?
sv_SE: Tycker du om detta tillägg?

en: About
sv_SE: Om

en: Server Settings
sv_SE: Serverinställningar

en: NextGEN Gallery is one of the most popular WordPress plugins of all time with over 12 million downloads.
sv_SE: NextGEN Gallery är en av de mest populära WordPress-tilläggen genom tiderna med över 12 miljoner nedladdningar.

en: It is developed and supported by Imagely. We'd like to offer a special thanks to Alex Rabe, who first developed the plugin and maintained it through 2011.
sv_SE: Det utvecklas och stöds av Imagely. Vi vill framföra ett särskilt tack till Alex Rabe, som först utvecklade tillägget och underhöll det till och med 2011.

en: <strong>NEED  HELP?</strong> If you need help or assistance please visit the <a href='http://wordpress.org/support/plugin/nextgen-gallery'>NextGEN Gallery forums on WordPress.org</a>. Please note that we actively monitor and  participate in the forums, but given that NextGEN Gallery is a free  product, we don't guarantee replies to support queries.
sv_SE: <strong>Behöver du hjälp?</strong> Behöver du hjälp eller assistans, besök <a href='http://wordpress.org/support/plugin/nextgen-gallery'>NextGEN Gallery-forum på WordPress.org</a>. Observera att vi aktivt övervakar och deltar i forumen, men eftersom NextGEN Gallery är en gratisprodukt, kan vi inte garantera svar på alla supportfrågor.

en: <strong>EXTENDING NEXTGEN?</strong> There are many third party plugins that add displays and functionality for NextGEN Gallery. See our <a href='https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery//nextgen-gallery-extension-plugins/'>Complete List of NextGEN Extension  Plugins</a>.
sv_SE: <strong>Utöka NextGEN?</strong> Det finns många tredjepart-tillägg som lägger till visningar och funktionalitet för NextGEN Gallery. Se <a href='https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery//nextgen-gallery-extension-plugins/'>komplett lista av utökningstillägg till NextGEN</a>.

en: This plugin is primarily developed, maintained, supported and documented by <a href="%s" target="_blank">Imagely</a> with a lot of love & effort. Any kind of contribution would be highly appreciated. Thanks!
sv_SE: Detta tillägg utvecklas, underhålls, stöds och dokumenteras främst av <a href="%s" target="_blank">Imagely</a> med en massa kärlek och insats. Någon form av bidrag skulle verkligen uppskattas. Tack!

en: Please click "Works" on WordPress.org
sv_SE: Klicka "Works" på WordPress.org

en: Give it a good rating on WordPress.org
sv_SE: Ge det ett bra betyg på WordPress.org

en: Visit the plugin homepage
sv_SE: Besök tilläggets hemsida

en: Help translating it
sv_SE: Hjälp till att översätta det

en: Graphic Library
sv_SE: Grafiskt bibliotek

en: Loading&#8230;
sv_SE: Laddar &#8230;

en: This widget requires JavaScript.
sv_SE: Denna widget kräver JavaScript.

en: Thanks to all donators...
sv_SE: Tack vare alla donatorer...

en: View all
sv_SE: Visa allt

en: Newsfeed could not be loaded.  Check the <a href="%s">front page</a> to check for updates.
sv_SE: Nyhetsflöde kunde inte laddas.  Kolla <a href="%s">framsida</a> för att söka efter uppdateringar.

en: Untitled
sv_SE: Namnlöst

en: At a Glance
sv_SE: I korthet

en: Storage Space
sv_SE: Lagringsutrymme

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB</a>
sv_SE: <a href="%1$s" title="Hantera uppladdningar" class="musublink">%2$sMB</a>

en: Space Allowed
sv_SE: Tillåtet utrymme

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB (%3$s%%)</a>
sv_SE: <a href="%1$s" title="Hantera uppladdningar" class="musublink">%2$sMB (%3$s%%)</a>

en: Space Used
sv_SE: Använt utrymme

en: No GD support
sv_SE: Inget stöd för GD

en: Not set
sv_SE: Inte inställt

en: On
sv_SE: På

en: Off
sv_SE: Av

en: Operating System
sv_SE: Operativsystem

en: Memory usage
sv_SE: Minnesanvändning

en: NextGEN Gallery contains some functions which are only available under PHP 5.2. You are using the old PHP 4 version, upgrade now! It's no longer supported by the PHP group. Many shared hosting providers offer both PHP 4 and PHP 5, running simultaneously. Ask your provider if they can do this.
sv_SE: NextGEN Gallery innehåller vissa funktioner som bara finns under PHP 5.2. Du använder den gamla versionen av PHP 4, uppgradera nu! Den stöds inte längre av PHP-gruppen. Många webbhotell erbjuder att både PHP 4 och PHP 5 körs samtidigt. Fråga din leverantör om de kan göra detta.

en: Post title
sv_SE: Rubrik för inlägg

en: Enter the post title
sv_SE: Ange rubrik för inlägg

en: Size of the image
sv_SE: Storleken på bilden

en: Draft
sv_SE: Utkast

en: Select the lowest role which should be able to access the following capabilities. NextGEN Gallery supports the standard roles from WordPress.
sv_SE: Välj den lägsta roll som ska ha åtkomst till följande funktioner. NextGEN Gallery stödjer standardroller från WordPress.

en: For a more flexible user management you can use the
sv_SE: För att hantera användare mer flexibelt, kan du använda

en: Main NextGEN Gallery overview
sv_SE: NextGEN Gallery - Översikt

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
sv_SE: TinyMCE-knapp / Uppladdningsflik

en: Add gallery / Upload images
sv_SE: Lägg till galleri / Ladda upp bilder

en: Manage gallery
sv_SE: Hantera galleri

en: Manage others gallery
sv_SE: Hantera andras galleri

en: Manage tags
sv_SE: Hantera etiketter

en: Change style
sv_SE: Ändra stil

en: Change options
sv_SE: Ändra alternativ

en: Image rotated
sv_SE: Bild roterad

en: Error rotating thumbnail
sv_SE: Fel uppstod vid rotation av miniatyr

en: 90&deg; clockwise
sv_SE: 90° medurs

en: 90&deg; counter-clockwise
sv_SE: 90° moturs

en: Flip vertically
sv_SE: Vänd vertikalt

en: Flip horizontally
sv_SE: Vänd horisontellt

en: Meta Data
sv_SE: Metadata

en: Tag
sv_SE: Etikett

en: Value
sv_SE: Värde

en: No meta data saved
sv_SE: Inga metadata sparade

en: Most popular
sv_SE: Mest populära

en: Least used
sv_SE: Minst använda

en: Alphabetical
sv_SE: Alfabetisk ordning

en: Manage image tags
sv_SE: Hantera bild-etiketter

en: Existing Tags
sv_SE: Befintliga etiketter

en: Search tags
sv_SE: Sök etiketter

en: Go
sv_SE: Sök

en: Sort Order:
sv_SE: Sorteringsordning:

en: Previous tags
sv_SE: Föregående etiketter

en: Next tags
sv_SE: Nästa etiketter

en: Rename Tag
sv_SE: Byt namn på etikett

en: Enter the tag to rename and its new value.  You can use this feature to merge tags too. Click "Rename" and all posts which use this tag will be updated.
sv_SE: Ange etikett och namnet den ska bytas till. Du kan använda denna funktion för att slå ihop etiketter också. Klicka på "Byt namn" och alla inlägg som använder den etiketten kommer att uppdateras.

en: You can specify multiple tags to rename by separating them with commas.
sv_SE: Du kan ange flera etiketter som ska byta namn genom att separera dem med kommatecken.

en: Tag(s) to rename:
sv_SE: Etikett att byta namn på:

en: New tag name(s):
sv_SE: Nytt etikettnamn:

en: Rename
sv_SE: Byt namn

en: Delete Tag
sv_SE: Ta bort etikett

en: Enter the name of the tag to delete.  This tag will be removed from all posts.
sv_SE: Ange namnet på etikett som ska tas bort.  Etiketten kommer att tas bort från alla inlägg.

en: You can specify multiple tags to delete by separating them with commas
sv_SE: Du kan ange flera etiketter som ska tas bort genom att separera dem med kommatecken

en: Tag(s) to delete:
sv_SE: Etikett att ta bort:

en: Edit Tag Slug
sv_SE: Redigera etiketts permalänk-smula

en: Enter the tag name to edit and its new slug. This will be used in tagcloud links. <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug" target="_blank">Slug definition</a>
sv_SE: Ange etikett och dess nya permalänk-smula. Smulan kommer att användas i etikettmoln-länkar. <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug" target="_blank">Smul-definition (en. Slug)</a>

en: Tag(s) to match:
sv_SE: Etikett:

en: Slug(s) to set:
sv_SE: Permalänk-smula:

en: Main Page (no parent)
sv_SE: Huvudsida (ingen förälder)

en: Add page
sv_SE: Lägg till sida

en: Not linked
sv_SE: Inte länkad

en: No picture
sv_SE: Ingen bild

en: These are maximum values
sv_SE: Dessa är maximivärden

en: Update successfully
sv_SE: Uppdatering klar

en: Network Options
sv_SE: Nätverksalternativ

en: Gallery path
sv_SE: Galleri-sökväg

en: This is the default path for all blogs. With the placeholder %BLOG_ID% you can organize the folder structure better.
sv_SE: Detta är förvald sökväg för alla bloggar. Med referensen %BLOG_ID% kan du ordna mappstrukturen bättre.

en: The default setting should be %s
sv_SE: Den förvalda inställningen ska vara %s

en: Enable upload quota check
sv_SE: Aktivera kontroll av uppladdningskvot

en: Should work if the gallery is bellow the blog.dir
sv_SE: Skulle fungera om galleriet är under blog.dir

en: Enable zip upload option
sv_SE: Aktivera alternativet zip-uppladdning

en: Allow users to upload zip folders.
sv_SE: Låt användare ladda upp zip-mappar.

en: Enable import function
sv_SE: Aktivera import-funktion

en: Allow users to import images folders from the server.
sv_SE: Låt användare importera bilders mappar från servern.

en: Enable style selection
sv_SE: Aktivera stilval

en: Allow users to choose a style for the gallery.
sv_SE: Låt användare välja en stil för galleriet.

en: Enable roles/capabilities
sv_SE: Aktivera roller/befogenheter

en: Allow users to change the roles for other blog authors.
sv_SE: Tillåt användare att ändra roller för andra blogg författare.

en: Default style
sv_SE: Förvald stil

en: Choose the default style for the galleries.
sv_SE: Välj förvald stil för gallerier.

en: Note : Based on your server memory limit you should not upload larger images then <strong>%d x %d</strong> pixel
sv_SE: Observera: Baserat på din servers minnesgräns bör du inte ladda upp bilder större än <strong>%d x %d</strong> pxl

en: Album overview
sv_SE: Album - översikt

en: Set NextGEN featured image
sv_SE: Ställ in NextGEN - utvald bild

en: Set featured image
sv_SE: Ställ in utvald bild

en: Remove featured image
sv_SE: Ta bort utvald bild

en: Slideshow
sv_SE: Bildspel

en: No new tag specified!
sv_SE: Ingen ny etikett angiven!

en: No new/old valid tag specified!
sv_SE: Ingen giltig ny/gammal etikett angiven!

en: No tag renamed.
sv_SE: Ingen etikett omdöpt.

en: Renamed tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;
sv_SE: Bytte namn på etiketter «%1$s» till «%2$s»

en: No valid new tag.
sv_SE: Ingen giltig ny etikett.

en: No objects (post/page) found for specified old tags.
sv_SE: Inga objekt (inlägg/sidor) hittades med angivna gamla etiketter.

en: No tag merged.
sv_SE: Ingen etikett sammanfogad.

en: Merge tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objects edited.
sv_SE: Sammanfoga etiketter «%1$s» till «%2$s». %3$s objekt ändrade.

en: Error. Not enough tags provided to rename or merge.
sv_SE: Fel. Inte tillräckligt många etiketter att byta namn på eller slå samman.

en: No tag specified!
sv_SE: Ingen etikett angiven!

en: No tag deleted.
sv_SE: Ingen etikett borttagen.

en: %1s tag(s) deleted.
sv_SE: %1s etiketter borttagna.

en: No new slug(s) specified!
sv_SE: Inga nya permalänkar angivna!

en: Tags number and slugs number isn't the same!
sv_SE: Antal etiketter och permalänkar överensstämmer inte!

en: No slug edited.
sv_SE: Ingen permalänk-smula ändrad.

en: %s slug(s) edited.
sv_SE: %s permalänkar ändrade.

en: <strong>Translation by : </strong><a target="_blank" href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery//languages/">See here</a>
sv_SE: <strong>Översättning av:</strong> <a target="_blank" href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery//languages/">Se här</a>

en: Sorry, NextGEN Gallery works only with a Memory Limit of 16 MB or higher
sv_SE: Tyvärr, NextGEN Gallery fungerar endast med en minnesgräns på 16 MB eller högre

en: Picture tag
sv_SE: Bildetikett

en: Picture tag: %2$l.
sv_SE: Bildetikett: %2$l.

en: Separate picture tags with commas.
sv_SE: Separera bildetiketter med kommatecken.

en: Get help
sv_SE: Få hjälp

en: Contribute
sv_SE: Bidra

en: Meta data
sv_SE: Metadata

en: Camera / Type
sv_SE: Kamera / typ

en: Focal Length
sv_SE: Brännvidd

en: Date / Time
sv_SE: Datum / tid

en: No galleries have been yet created.
sv_SE: Inga gallerier har skapats ännu.

en: The gallery ID=%s does not exist.
sv_SE: Galleri-id = %s finns inte.

en: No album ID has been provided as parameter
sv_SE: Inget album-id har angetts som parameter

en: The album ID=%s does not exist.
sv_SE: Album-id = %s finns inte.

en: Invalid MediaRSS command
sv_SE: Ogiltigt MediaRSS-kommando

en: Add recent or random images from the galleries
sv_SE: Lägg till senaste eller slumpblandade bilder från gallerierna

en: Widget that displays Media RSS links for NextGEN Gallery.
sv_SE: Widget som visar Media RSS-länkar för NextGEN Gallery.

en: Link to the main image feed
sv_SE: Länk till huvudflöde för bilder

en: Show a NextGEN Gallery Slideshow
sv_SE: Visa ett NextGEN Gallery-bildspel

en: NextGEN Slideshow
sv_SE: NextGEN-bildspel

en: Thumbnails
sv_SE: Miniatyrer

en: Original images
sv_SE: Ursprungliga bilder

en: random
sv_SE: slumpblandning

en: recently added
sv_SE: nyligen tillagda

en: Enable IE8 Web Slices
sv_SE: Aktivera IE8 WebSlices

en: Width x Height
sv_SE: Bredd x höjd

en: Select
sv_SE: Välj

en: All galleries
sv_SE: Alla gallerier

en: Only which are not listed
sv_SE: Endast de som inte listats

en: Only which are listed
sv_SE: Endast de som listats

en: Gallery ID
sv_SE: Galleri-id

en: Gallery IDs, separated by commas.
sv_SE: Galleri-id:er, separerade med kommatecken.

en: Show Media RSS icon
sv_SE: Visa Media RSS-ikon

en: Show the Media RSS link
sv_SE: Visa Media RSS-länken

en: Text for Media RSS link
sv_SE: Text för Media RSS-länken

en: Tooltip text for Media RSS link
sv_SE: Tooltip-text för Media RSS-länken

en: Select Gallery
sv_SE: Välj galleri

en: All images
sv_SE: Alla bilder

en: Limit
sv_SE: Gränsvärde

note: Description of the plugin/theme
en: The most popular gallery plugin for WordPress and one of the most popular plugins of all time with over 12 million downloads.
sv_SE: Det mest populära galleri-tillägget för WordPress och ett av de mest populära tillägg genom tiderna med över 12 miljoner nedladdningar.
